Čím může překvapit hrad Křivoklát? Tento výlet vás bude bavit!

st 04 17:15

V malebné krajině nad údolím Rakovnického potoka se tyčí jeden z nejvýznamnějších a nejstarších hradů u nás. Jeho počátky sahají do 12. století, kdy zřejmě sloužil pouze jako opevněné stanoviště pro lovecké knížecí výpravy, ve 13. století však nabyl na významu, když se z něj stal jeden ze sídelních hadů českých pánů.

 


Křivoklát v minulosti, zejména po nástupu Habsburků na trůn, sloužil také jako obávané vězení, a to zejména pro svou odlehlost a obtížný přístup. Jeho slavnými vězni byli kromě Karla IV například bratranec Vladislava I. Nebo anglický alchymista Edward Kelley. 

 


Na hradě můžete navštívit knihovnu s přibližně 53 tisíci dochovanými svazky, pokladnici, nebo si například můžete prohlédnout balkón, ze kterého ve filmu Noc na Karlštejně zazněla slavná píseň Lásko má, já stůňu. Nádherný výhled do okolí je z hradní věže, na kterou budete muset vyjít přesně 85 schodů.

 


Pokud se do těchto končit rozhodnete vydat, určitě byste kromě samotného hradu neměli opomenout také návštěvu místního novogotického kostela nebo renesančního mlýnu v podhradí. Na své si rozhodně přijdou také milovníci přírody, v okolí hradu se nachází několik turistických stezek, okolí hradu patří k Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Sdílejte s přáteli:

TOP RECEPTY po Židlochovicku! Na čem si pochutnávají v malé obci na okraji Brna?

Moravský domov T. G. Masaryka, vinařská mekka a v neposlední řadě také ...

Historie pikadoru na jihu Čech. Takhle před téměř padesáti lety vznikla oblíbená pochoutka

Pokud se mohou České Budějovice pochlubit nějakou gastronomickou a lingvistickou zvláštností, ...

Komentáře